Jak založit blog 2023

13. 3. 2023

Nové webové stránky můžete mít již od 6 000 Kč. Neváhejte mě kontaktovat ještě dnes.

Bloger může být v dnešní době kdokoliv, tedy kdokoliv kdo má co světu sdělit. Ať jsou to rady a tipy jak něco udělat, vyrobit, opravit nebo vyčistit. Speciální trendy kategorií je DIY – Do It Yourself – udělej si sám. Neméně cenné mohou být tipy a rady při cestování. Samozřejmě obsah takového blogového článku je velmi důležitý, musí být jedinečný a originální z mnoha důvodů. Jenže, kde takové rady a tipy sdílet? Jak je dostat k lidem? Společně se podíváme na to, jak vytvořit blog.

Kde blogovat? Porovnejte si možnosti

Existuje mnoho blogovacích platforem, které vám nabídnou vytvořit si blog, i zdarma, má to však háček, většinou s doménou třetího řádu, př.: www.mujblog.blogovaciplatforma.cz. Pokud chcete sdílet pouze své myšlenky, vést si jakýsi deník pro sebe, rodinu či přátele, tak vám toto řešení bude nejspíše stačit. Často bývá prostor pro nahrávání obsahu velmi omezen a pak je tedy na zvážení, jestli si raději jednou ročně nezaplatit doménu a webhosting.

Pokud chcete být blogger se vším všudy, pak doporučím využít nejznámější blogovací platformu na světě WordPress, která je zdarma a s neuvěřitelným množstvím doplňků, které váš blog obohatí. Ty jsou placené, ale i zdarma. WordPress blogy jsou tou nejoblíbenější možností blogování. S tímto se však pojí právě poplatek za doménu a webhosting. S klidem mohu říct, že doména .eu a .cz vychází nejlevněji a běžte do jedné z nich. Jak zjistíte, jestli je doména, kterou chcete, volná? Koukněte třeba na domena.cz a zkoušejte různé možnosti.

Výběr webhostingu je ta pravá věda. Zde asi neexistuje univerzální návod pro jakého poskytovatele se rozhodnout. Většina poskytovatelů v dnešní době nabízí instalaci WordPress CZ verze jedním kliknutím ve svém administrátorském prostředí, to určitě využijete. Já jsem spokojený s webhostingem od Wedosu, který také nabízí tuto rychlou instalaci WordPressu.

Zdroj: freepik.com

WordPress blog

Po instalaci WordPressu a databáze můžete využít předinstalovanou kvalitní bezplatnou šablonu pro blogování od tvůrců platformy, nebo zakoupit prémiovou šablonu jako DIVI, nebo Elementor Pro. Jde o drag&drop nástroje a práce s nimi je velmi intuitivní a jednoduchá. V případě větších úprav v základní bezplatné šabloně je třeba měnit přímo CSS v kódu šablony, což nemusí být pro každého jednoduché a hlavně kvůli tomu jste si blog nezakládali.

TIP: Chcete si založit blog a nevíte jak na to? Rádi byste pěkný design blogu, ale nejste programátor? Neváhejte mě kontaktovat a podíváme se na to společně.

Jakmile jednou vyberete a upravíte šablonu, stačí už jen přidávat nové příspěvky, které se budou v tom stejném designu řadit na vašem blogu. Nebojte se oslovit odborníka s vytvořením blogu, odpadne vám hromada starostí a nervů s odbornými úpravami blogu. Na vás zůstane jen psaní blogových článků a vkládání fotek, či videí.

I tohle stojí za přečtení